Archiwa kategorii: Warsztaty Teatralne dla dzieci

Festiwal Teatrów dla Dzieci i Młodzieży KORCZAK 2016

Już tuż, tuż jesienne spotkania z teatrem dla maleńkich, młodych i dorosłych – specjalna XX edycja Międzynarodowego Festiwalu Teatrów dla Dzieci i Młodzieży KORCZAK 2016.

Już 1 października rozpocznie się wyjątkowa jubileuszowa XX edycja Międzynarodowego Festiwalu Teatrów dla Dzieci i Młodzieży KORCZAK 2016. Z tej okazji odbędzie się w Warszawie ponad 100 wydarzeń festiwalowych. Podczas Festiwalu zostaną zaprezentowane najlepsze spektakle z Polski i ze Świata. Festiwal KORCZAK to m.in.: dyskusje, happeningi, konkursy, nagrody, Strefa Dziecka oraz coroczny marsz ku czci Janusza Korczaka.

Wielkie otwarcie Festiwalu KORCZAK 2016 odbędzie się w sobotę, 1 października o godzinie 16.00 w Teatrze Powszechnym w Warszawie, który będzie Centrum Festiwalowym. „XX Międzynarodowy Festiwal Teatrów dla Dzieci i Młodzieży KORCZAK 2016 to wyjątkowa edycja nie tylko ze względu na jej okrągłą rocznicę. Jesteśmy świadkami wymiany pokoleń. Dorośli, którzy kiedyś przychodzili na spektakle ze swoimi rodzicami, teraz przychodzą tu ze swoimi dziećmi. Wiemy, że bliskie spotkania z teatrem są cenne i ważne. Od wielu lat mamy pełną widownię na prezentowanych spektaklach festiwalowych. Cieszymy się, że rodzice dbają o edukację poprzez spotkania z różnymi formami teatru. My staramy się pamiętać o każdym widzu: maleństwie, przedszkolaku, uczniu, nastolatku. Ale także wszystkie spektakle adresujemy do dorosłych – których zabieramy w niecodzienne podróże teatralne i przez chwilę pozwalamy im poznać świat ich dzieci. Zapraszamy Państwa do odwiedzenia nas podczas tej wyjątkowej, jubileuszowej edycji Festiwalu KORCZAK 2016” – mówi Grażyna Karwowska-Winiarek, Dyrektor Festiwalu.

12 dni spotkań z teatrem…

Od tej pory, każdego dnia aż do 12 października, na scenach Teatru Powszechnego, Teatru Lalka i Teatru Baj, zaprezentowanych zostanie kilkadziesiąt  spektakli z Polski oraz
z zagranicy. Przed każdym spektaklem na widzów czekają happeningi, a po każdym pokazie widzowie będą mieli okazję spotkać się z twórcami, reżyserami oraz dowiedzieć się o wielu tajnikach ich pracy. Uzupełnieniem edukacji teatralnej będą warsztaty, których zakres oraz tematyka nie tylko wiążą się ze sztuką teatralną, ale także z nauką tolerancji, akceptacji. Podczas tegorocznej edycji, pojawią się teatry z Czech, Francji i Rosji. Występy zagranicznych gości dobrano tak, aby język nie powodował żadnej bariery dla najmłodszych widzów Festiwalu.

Uczniowie dla Festiwalu KORCZAK …

W ramach tegorocznego Festiwalu zaprezentowane zostaną również trzy spektakle powstałe w ramach Konkursu im. Jana Dormana, organizowanego przez Instytut Teatralny im.  Zbigniewa Raszewskiego: „Tutaj jest wszystko”, „#enterorestes” oraz „Co dwie głowy to nie jedna”. Głównym celem projektu jest poszerzanie i pogłębianie wiedzy artystycznej połączonej z rozwojem kreatywności u dzieci i młodzieży. W tym celu po każdym z tych spektakli odbędą się warsztaty artystyczne. Spektakle te powstały specjalnie do przestrzeni placówek oświatowych, dlatego też właśnie tam Festiwal KORCZAK je zaprezentuje.

„Marsz ze Złocistym” w hołdzie Januszowi Korczakowi

Podczas Międzynarodowego Festiwalu Teatrów dla Dzieci i Młodzieży KORCZAK 2016 młodzi widzowie wraz ze swoimi rodzicami, opiekunami, nauczycielami i aktorami, tradycyjnie będą mogli uczestniczyć w „Marszu ze Złocistym” ku pamięci Doktora Janusza Korczaka – patrona Festiwalu, który zasłynął dzięki wielkiemu poświęceniu dla Młodego Człowieka. Marsz odbędzie się 4 października o godzinie 12.00 i ruszy spod Teatru Lalka, gdzie kiedyś mieścił się Dom Dziecka. Uczestnicy udadzą się pod pomnik Janusza Korczaka i udekorują go świeżymi złocistymi słonecznikami, aby w tym symbolicznym geście uczcić Doktora Korczaka i Jego trud włożony w wychowanie i edukację dzieci.

Nie tylko coś dla ducha, ale i dla malucha…

Jak co roku nie zabraknie też Strefy Dziecka symbolizującej Święto Małego Człowieka. Tradycyjnie mieścić się będzie przed oraz w przestrzeni Teatru Powszechnego. 20 minut przed każdym spektaklem dzieci wraz ze swoimi rodzicami będą mogły obserwować tam niepowtarzalne wydarzenia teatralne, bawić się, budować konstrukcje z kolorowych klocków i odrysować swoją dłoń w Alei Gwiazd.

Z myślą o najmłodszych „NAJ NAJACH” kontynuowany będzie wyjątkowy program „Ab ovo”, czyli „zacząć od jaja”. Noworodki i niemowlęta mogą być odbiorcami sztuki dzięki niestandardowym formom teatralnym, takim jak barwy, kształty, dźwięki. Przedstawienia: „Miravella”, „Książeczka” i „Len” umożliwią im poznawanie i zdobywanie świata za pomocą zmysłów i wrodzonych umiejętności postrzegania.

Interaktywne poznawanie i rozwój…

XX Międzynarodowy Festiwal Teatrów dla Dzieci i Młodzieży oprócz niezwykłych spektakli oferuje swoim uczestnikom liczne warsztaty, których celem jest zachęcenie dzieci, młodzieży, rodziców i nauczycieli do rozwoju swojej osobowości. Warsztaty zwykle powiązane są z przedstawieniami, aby bliżej zapoznać się z motywami i pracą twórców oraz aktorów. Ponadto zwracają one uwagę na aktualne problemy, uczą akceptacji i zrozumienia dla osób niepełnosprawnych.

XX edycji minęło…

Oficjalne zakończenie Festiwalu KORCZAK 2016 odbędzie się 12 października o godz. 18:00. Oprócz pożegnalnego już tradycyjnego widowiska teatralno-muzycznego „Do zobaczenia” czekają nas wielkie emocje związane
z wyłonieniem zwycięzców konkursu. Zostaną wręczone specjalne nagrody. Jurorzy-Juniorzy – reprezentowani przez dziecięce jury, wręczą „Ziarenko” dla samodzielnie wybranego i najwyżej ocenionego spektaklu. Natomiast Jury składające się z dyrektorów i selekcjonerów największych i najbardziej prestiżowych festiwali teatru dla dzieci na świecie, ogłosi kto zdobędzie Grand Prix Festiwalu – „Złocisty” (dla twórców najlepszego spektaklu), nagrodę „Kot
w worku” (jednoczesne zaproszenie na Festiwal w przyszłym roku) oraz wyróżnienia „Słoneczniki”.

***
Informacje ogólne o Festiwalu KORCZAK

Międzynarodowy Festiwal Teatrów dla Dzieci i Młodzieży KORCZAK – od 20 lat organizowany jest przez Polski Ośrodek Międzynarodowego Stowarzyszenia Teatrów dla Dzieci i Młodzieży ASSITEJ. Jest on jednym z ponad 70 narodowych ośrodków światowej organizacji ASSITEJ zajmującej się twórczością teatralną dla młodego widza. Festiwal KORCZAK powstał z inicjatywy Haliny Machulskiej. Idea Festiwalu ma za zadanie kontynuować treści oraz podejście do Małego Człowieka jakie przyświecało doktorowi Januszowi Korczakowi. Dyrektorem Honorowym jest Maciej Wojtyszko. Od kilkunastu lat Dyrektorem Festiwalu jest Grażyna Karwowska-Winiarek, Dyrektorem Artystycznym – Wojciech Faruga. Festiwal to międzynarodowe święto teatrów dla dzieci i młodzieży. Podczas Festiwalu pokazywane są ciekawe, oryginalne produkcje teatralne z Polski i ze Świata. Festiwal KORCZAK na stałe wpisał się w kalendarz kulturalny stolicy. Podejmuje on trudne tematy, prowadzi rozmowy o nietolerancji, braku tożsamości, biedzie, problemach
z uzależnieniem, konfliktach pokoleń, lękach. Podczas Festiwalu spektakle teatrów polskich oceniają dwa zespoły jurorów – Międzynarodowe Jury Dorosłych (ekspertów) oraz Jurorzy Juniorzy – Jury dziecięce. Festiwal to także liczne zjawiska teatralne w wykonaniu dzieci i młodzieży oraz grup defaworyzowanych. Projekt dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz współfinansowany jest ze środków Urzędu m.st. Warszawy. Swoim patronatem honorowym Festiwal KORCZAK 2016 objęli: prof. dr hab. Piotr Gliński – Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego
i Wiceprezes Rady Ministrów, Pani Hanna Gronkiewicz Waltz – Prezydent m.st. Warszawy, Pan Marek Michalak – Rzecznik Praw Dziecka. Partnerem Strategicznym jest Teatr Powszechny im. Zygmunta Hübnera w Warszawie. Partnerami wspierającymi są: Instytut Teatralny, Teatr Baj, Teatr Lalka, Agencja MWM PR oraz Czeskie Centrum. Patronat medialny nad wydarzeniem objęły: TVP Kultura, TVP ABC, Gazeta Wyborcza Warszawa, metrocafe, e-teatr.pl, czasdzieci.pl, qulturka.pl, Dziecko w Warszawie i maszwolne.pl. Dwa lata temu odbyła się specjalna edycja Festiwalu KORCZAK 2014, której towarzyszył 18. Światowy Kongres Teatrów dla Dzieci i Młodzieży ASSITEJ. Polska po raz pierwszy w historii stała się gospodarzem tego niezwykłego spotkania, które odbywa się raz na trzy lata w innym kraju. W historii polskiego teatru dla młodego widza było to jedyne tak prestiżowe wydarzenie o światowym zasięgu. Było ono wyjątkowym spotkaniem twórców teatru, aktorów, dramatopisarzy, obserwatorów ze wszystkich kontynentów z udziałem młodych widzów. W dniach 23 – 31 maja 2014 roku w Warszawie, na przybyłych gości czekało 20 tysięcy miejsc na różne teatralne atrakcje.

Więcej informacji na temat Festiwalu KORCZAK:

www.korczak-festival.pl

www.facebook.com/FestiwalTeatralnyKorczak

Kontakt do Biura Prasowego Festiwalu KORCZAK 2016:

Nina Pędzich

Festiwalowe Biuro Prasowe

tel. 694 859 767

nina.pedzich@mwmpr.pl

Marta Winiarek-Miętus

Festiwalowe Biuro Prasowe

tel. 601 145 133

marta.winiarek-mietus@mwmpr.pl

Wrzesień w Teatrze Baj

Nowy sezon teatralny – wrzesień w Teatrze Baj

Nowy sezon teatralny 2015/2016 czas zacząć. Gdy jesienna pogoda nie dopisuje, warto wraz z dziećmi wybrać się do teatru. Wspólne wyjście może być świetną zabawą dla całej rodziny. Radzimy, co zobaczyć we wrześniu w Teatrze Baj.

Dla przedszkolaków przygotowaliśmy „Tymoteusza wśród ptaków”. To kolejna z przygód sympatycznego Misia Tymoteusza, który postanawia zaopiekować się… jajkiem. To naprawdę trudne zadanie dla misia – uczy się, podpatrując ptaki, angażuje też w sprawę swojego tatę. Starają się jak najlepiej wywiązać z przyjętego obowiązku. Co się z tego wykluło? Dowiecie się, przychodząc do teatru.

„Tymoteusz wśród ptaków” 19 (sob), 20 (nd) września 2015, godz. 11:00 od 4 lat

Zapraszamy też na „Bajkę o szczęściu”, moralitet, który daje jasną odpowiedź na pytanie, czy szczęście można kupić. W starym biednym domku za lasami można być szczęśliwszym niż w wielkim świecie, gdzie jest wielu ludzi, jeszcze więcej możliwości, gdzie oszołomieni coraz to nowymi rzeczami i wynalazkami łatwo możemy zagubić to, co najważniejsze. Mimo biedy można być szczęśliwym i nigdy się nie nudzić, jeśli tylko ma się przyjaciół tak wiernych jak Myszka, Kogut i Świnka.

„Bajka o szczęściu” 25 (pt) września 2015, godz. 10:00 i 26 (sob), 27 (nd) września 2015, godz. 11:00
od 5 lat

Dzieci i rodzice mogą też wspólnie wziąć udział w warsztatach z cyklu mały, Duży i BAJ „Teatr – co to za miejsce? Sekrety teatralnych kulis”. BAJ wraz z małymi i dużymi uczestnikami odkrywa świat teatru i stara się ich zainspirować do wspólnej zabawy w teatr w domu. Spotkanie poprowadzi Marek Zimakiewicz, aktor.

Warsztaty „Teatr – co to za miejsce? Sekrety teatralnych kulis” 20 (nd) września 2015, godz. 13:00
dolna granica wieku dzieci: 5 lat
liczba uczestników: 20 osób (konieczna wcześniejsza rezerwacja miejsc w kasie teatru)

19.09. SB
11:00
15:00
TYMOTEUSZ WŚRÓD PTAKÓW
ŚPIJ
20. 09. ND
11:00
15:00
TYMOTEUSZ WŚRÓD PTAKÓW
ŚPIJ

25.09. PT
10:00
BAJKA O SZCZĘŚCIU

26.09. SB
11:00
BAJKA O SZCZĘŚCIU

27.09. ND
11:00
BAJKA O SZCZĘŚCIU

Teatr Baj powstał w 1928 r. na warszawskim Żoliborzu i jest najstarszym teatrem lalek dla dzieci w Polsce. Dorobek artystyczny teatru obejmuje ponad 160 premier. Baj sięga po polską i światową literaturę dla dzieci, stosuje różne formy i techniki lalkowe, łącząc
w repertuarze klasykę i sztukę współczesną. Do realizacji spektakli zaprasza ciekawych twórców z Polski i zagranicy. Baj jako jedyny teatr lalek dla dzieci w Polsce został odznaczony przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze – Gloria Artis” (2014).

Na wniosek dzieci Międzynarodowa Kapituła przyznała Teatrowi Baj Order Uśmiechu.

Teatr Baj - Tymoteusz wśród ptaków - fotograf K. Bieliński
Teatr Baj – Tymoteusz wśród ptaków – fot. K. Bieliński
Teatr Baj - Bajka o szcześciu
Teatr Baj – Bajka o szcześciu

ROSZ HA-SZANA DLA DZIECI – WARSZTATY

ROSZ HA-SZANA DLA DZIECI – WARSZTATY
Data wydarzenia:
wtorek, 15 Wrzesień, 2015 – 10:00

Teatr Żydowski organizuje obchody święta Rosz ha-Szana dla dzieci. To tradycyjne święto żydowskie jest odpowiednikiem nowego roku w kalendarzu łacińskim. Żydzi będą w Rosz ha-Szana świętować rozpoczęcie roku 5776.

Spotkanie w Teatrze Żydowskim będzie dla najmłodszych widzów okazją by poznać tradycje i obrzędy związane z tą uroczystością. W ramach spotkania będzie można skosztować tradycyjnych specjałów i wziąć udział w warsztatach przy akompaniamencie muzyki.
Spotkanie poprowadzi Etl Szyc.
Wstęp wolny po potwierdzeniu obecności. Prosimy o kontakt pod numerem: tel. 22 850 64 50.

Strona wydarzenia:
http://www.teatr-zydowski.art.pl/wydarzenia/rosz-ha-szana-dla-dzieci-warsztaty

Stowarzyszenie Pedagogów Teatru na wakacje

Stowarzyszenie Pedagogów Teatru – warsztaty teatralne

LATO W LUB/LAB
LUB/LAB już działa! Zapraszamy na wakacyjne akcje i atrakcje – dla małych, dużych i największych. Podwórkowe spotkania z teatrem dla najmłodszych, letnie warsztaty teatralne dla dzieci i rodziców, warsztaty rozwojowe dla dorosłych – tych, którzy mają doświadczenie teatralne i tych, którzy nie mają go wcale.

Odpoczywajcie aktywnie – LUB/LAB zaprasza!
Zapisy: e-mail: lubielublab@gmail.com, tel. 692 683 021
https://www.facebook.com/lubielublab

LUB/LAB ul. Lubelska 30/32 (drugie piętro)

LUB/LAB DLA DZIECI:
Podwórko teatralne
Warsztaty sąsiedzkie dla dzieci w wieku 6-12 lat
Propozycja dla młodych sąsiadów LUB/LABU. Wspólnie spróbujemy odkryć tajemnice, które skrywa nasze podwórko i poznać wszystkie jego dźwięki, smaki, zapachy. Nasze spotkania, snucie opowieści zakończymy teatralnym pokazem.
27-31.07 | godz. 16.00-18.00 | 30 zł/os.
prowadzenie: Joanna Krukowska, Dominika Szulc, Stowarzyszenie Pedagogów Teatru

LUB/LAB DLA DOROSŁYCH:
Teatralny pierwszy raz
Teatralny pierwszy raz to zaproszenie dla wszystkich, którzy na pięć godzin chcą zanurzyć się w teatralnym i performatywnym świecie przyjemności, nowości i poszukiwania. Zapraszamy osoby dorosłe.
Jeśli marzy Ci się popołudnie pełne twórczej inspiracji…
Jeśli rzadko używasz swojego głosu, ciała, wyobraźni, słów w sposób nastawiony na eksperyment, a nie na jasno określony cel…
Jeśli nie masz zbyt wielu okazji do spotkania z ludźmi we wspólnej akcji, energii, improwizacji, tworzeniu a czujesz, że bardzo tego potrzebujesz…
Jeśli nigdy nie miałeś okazji posmakować w praktyce teatralnego działania, a jesteś choć odrobinę go ciekawy/a…
… ten warsztat jest dla Ciebie.
prowadzenie: Dorota Ogrodzka, Stowarzyszenie Pedagogów Teatru
17.07 | godz. 17.00-22.00 | 70 zł/os

Kuchnia instrumentów
Ugotuj z nami dźwięki, rytmy i melodie. Z pomocą prostych przedmiotów i materiałów recyklingowych skonstruujemy instrumenty i sprawdzimy jak można ich użyć. Gitary z puszek, kalimby, piszczałki, trąbki, flety. Umiejętności muzyczne i manualne nie są wymagane. Nagrane i zapętlone dźwięki usmażymy na miejscu w najprawdziwsze utwory.
prowadzenie: Sebastian Świąder, Stowarzyszenie Pedagogów Teatru
30.07 | godz. 18.00-21.00| 35zł/os

Poranne treningi aktorskie
Otwarte spotkania skierowane do aktorów, performerów, instruktorów teatralnych, animatorów kultury, osób które pracują z ciałem i dla których działania fizyczne są narzędziem w codziennej pracy. Treningi to nie tylko poranne rozgrzewki przygotowujące do aktywności w ciągu dnia, ale również przestrzeń wymiany technik i ćwiczeń między uczestnikami.
prowadzenie: członkowie i współpracownicy Stowarzyszenia Pedagogów Teatru
27.07-31.08 pon, śr, pt | godz. 8.00-9.30 | 5 zł/os

Trąbka do słuchania
Warsztaty dramaturgiczne poświęcone surrealistycznej pisarce Leonorze Carrington i jej powieści „Trąbka do słuchania”. Inspirując się fantastycznym językiem i sposobem prowadzenia narracji Carrington podejmiemy próbę stworzenia współczesnych wizerunków superbohaterek i sprawdzenia ich teatralnego potencjału.
prowadzenie: Justyna Lipko-Konieczna, Stowarzyszenie Pedagogów Teatru
24.08 | godz. 10.00-14.00 | 35 zł/os

Performance. Teatralny eksperyment
Warsztat jest szansą przetestowania granic teatru, relacji performera z widzem i potencjału jaki niesie za sobą przestrzeń. Zapraszamy wszystkich, których intryguje sztuka performansu, ale także tych, którzy chcą ją dopiero poznać.
W programie trening fizyczny, działania grupowe, badanie przestrzeni i wspólne zbieranie materiału, improwizacje, poznanie języka sztuki performance i wcielenie go w życie, stworzenie akcji podsumowującej warsztat.
prowadzenie: Sebastian Świąder, Stowarzyszenie Pedagogów Teatru
20.08 | godz. 17.00-20.00 | 35 zł/os

Jam Session w LUB/LAB
Wpadnij na muzyczne jam session w LUBLABIE, pełne odgłosów, rytmów i niezwykłych dźwięków. Zabierz ze sobą swój instrument albo spróbuj swoich sił na instrumentach które przyniesiemy.
28.08 | godz. 20.00-…|

LUB/LAB DLA DZIECI I DOROSŁYCH:
Mały LUB/LAB
Sobotnie poranne teatralne zabawy dla małych i dużych. Dla wszystkich, którzy nie wyjechali i szukają pomysłu na letnie atrakcje rodzinne. Zapraszamy dzieci i rodziców na wspólne teatralne eksperymentowanie. Bawcie się razem z nami!
25.07 | godz. 11.00-12.30 | 20 zł/rodzic + dziecko
1.08 | godz. 11.00-12.30 | 20 zł/rodzic + dziecko
22.08 | godz. 11.00-12.30 | 20 zł/rodzic + dziecko

Prowadzący – członkowie Stowarzyszenia Pedagogów Teatru

Joanna Krukowska

– animator społeczno-kulturalny, pracownik Działu Pedagogiki Teatru w Instytucie Teatralnym im. Zbigniewa Raszewskiego, gdzie zajmuje się projektem Lato w teatrze. Ukończyła kurs Teatroterapii w Teatrze Dzieci Zagłębia, kurs Teatr Szkolny w Polskim Ośrodku Międzynarodowego Stowarzyszenia Teatrów dla dzieci i Młodzieży Assitej, a także Szkołę Pedagogów Teatru przy Instytucie Teatralnym. Prowadziła autorskie zajęcia i grupę teatralną na Uniwersytecie Śląskim w Cieszynie i warsztaty do spektakli, między innymi podczas festiwalu Nówka Sztuka. Brała udział w “Akcji Labirynt” organizowanej przez Fundację “Muzyka jest dla wszystkich”, a także prowadzi warsztaty z dziećmi i młodzieżą w klubokawiarniach, szkołach i przedszkolach. Była członkiem jury XI Festiwalu Małych Form Teatralnych Gimnazjów Mazowieckich. W wolnych chwilach szyje na maszynie.

Dominika Szulc

– koordynatorka projektów edukacyjnych w Teatrze Powszechnym w Warszawie, gdzie pracuje też warsztatowo: z dziećmi, młodzieżą i nauczycielami. Studiowała w Łodzi, Gdańsku i Warszawie różne dyscypliny kulturoznawstwa (spec. teatrologiczna, animacja kultury) oraz filologię słowiańską. W ramach stażu działała w Stowarzyszeniu Artystycznym KUD SREDINA w Lublanie. Uczestniczyła w Szkole Pedagogów Teatru przy Instytucie Teatralnym. Współpracowała przy projektach teatralnych i animacyjnych m.in. podczas Akcji Labirynt, Teatralnego Spięcia, Festiwalu Wybrzeże Sztuki, Międzynarodowego Festiwalu Szekspirowskiego, Festiwalu Teatrów Wiejskich ZWYKI, Festiwalu Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych, Ogólnopolskiego Przeglądu Teatrów Dziecięcych i Młodzieżowych Dziatwa. Poznawała zasady funkcjonowania trzeciego sektora, pracując wolontariacko jako asystent koordynatora przy projekcie „Łódzkie Centrum Organizacji Pozarządowych”. Współorganizowała kampanię studencką przeciw przemocy wobec kobiet V-Day UW 2012.

Dorota Ogrodzka

– teatrem zajmuje się w praktyce i teorii. Performerka, animatorka kultury, doktorantka w Zakładzie Teatru i Widowisk Instytutu Kultury Polskiej. Działa w Stowarzyszeniu Katedra Kultury, z którym realizuje projekty społeczno-artystyczne: miejskie i lokalne. Jest w ekipie Latających Animatorów Kultury Towarzystwa Inicjatyw Twórczych ę. Współpracuje z Instytutem Teatralnym m.in. prowadząc Teatranki – warsztaty dla dzieci z rodzicami.
Współpracuje z warszawskim Teatrem Dramatycznym i Teatrem Studio a także z Teatrem Polskim w Bydgoszczy. Często prowadzi warsztaty teatralne i performerskie, pracuje przy projektach dramaturgicznych i teatralnych w różnych miejscach: z dziećmi, młodzieżą, z dorosłymi. Ma za sobą przygodę w Gardzienicach, a także doświadczenia pracy z Leszkiem Mądzikiem, Leszkiem Bzdylem, Pawłem Szkotakiem, Eugenio Barbą.
Jest założycielką, reżyserką i dramaturgiem Młodej Sceny w Teatrze Polskim w Bydgoszczy.
Interesuje ją także praca ze słowem i fotografią. Styk obrazu i ruchu, tekstu i ciała to granice, które lubi eksplorować. Na uniwersytecie rozmawia ze studentami o teatrze, widowiskach, sztuce i kulturze współczesnej. Jest absolwentką krakowskiego studium teatralnego (przy Teatrze Ludowym) i Forum Dramaturgicznego (Instytut Teatralny). Współtworzy kolektyw Performeria Warszawy.

Sebastian Świąder

– pedagog teatru, animator kultury, performer, aktor amator i muzyk. Absolwent kulturoznawstwa w Instytucie Kultury Polskiej Uniwersytetu Warszawskiego oraz specjalizacji Animacja Kultury. Członek Stowarzyszenia Pedagogów Teatru. Współpracuje ze Stowarzyszeniem Katedra Kultury, Towarzystwem Inicjatyw Twórczych “ę” i Instytutem Teatralnym. Współtwórca kolektywu artystycznego Performeria Warszawy. Stażysta teatru Węgajty/projekt terenowy. Członek sieci Latających Animatorów Kultury oraz Kolektywu Terenowego – grupy etnoanimacyjnej. Wymyśla i prowadzi warsztaty teatralne, muzyczne i performatywne, m. in. Teatranki – niedzielne warsztaty dla rodziców i dzieci w Instytucie Teatralnym. Fascynuje go odkrywanie nowych przestrzeni muzycznych i dźwiękowych, gra na skrzypcach, melodyce i instrumentach własnej konstrukcji.

Justyna Lipko-Konieczna

– doktorantka w Instytucie Kultury Polskiej UW. Współautorka scenariuszy teatralnych, dramaturżka. Współpracowała m.in. z Teatrem Dramatycznym, gdzie współtworzyła spektakle Peer Gynt. Szkice z Dramatu Henryka Ibsena, Klub Polski, Córeczki. Autorka koncepcji merytorycznej i dramaturżka Teatralnego Placu Zabaw Jana Dormana, projektu teatralno-edukacyjnego przygotowywanego przez Instytut Teatralny i Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Stowarzyszenie Pedagogów Teatru

SPT powstało w kwietniu 2010 roku, wyłaniając się z projektu TISZ ANEX, zorganizowanego przez Instytut Teatralny w Warszawie. SPT promuje ideę pedagogiki teatru, realizując jej założenia w praktyce i budując na różne sposoby przestrzeń współpracy pomiędzy artystami a widownią, ze szczególnym uwzględnieniem teatrów i szkół. Wspiera artystów teatru pracujących z amatorami, nauczycieli prowadzących grupy teatralne. Projekty: „Teatr.CTRL +V” (warsztaty do spektakli dla nauczycieli i gimnazjalistów w małych miejscowościach), „Teatralne Spięcie” (budowanie współpracy między teatrami a lokalnymi szkołami), „Ja jestem ja „ (produkcja spektaklu Teatru 21 i warsztaty dla dzieci w wieku przedszkolnych oraz pedagogów przedszkolnych).

SPT współpracuje m.in. z: TR Warszawa (Warsztaty Otwarte do spektakli z repertuaru), Teatrem Powszechnym im. Z. Hübnera (warsztaty w ramach projektów „Teatr w klasie”, „Teatralne Spięcie”), Teatrem Studio w Warszawie(warsztaty dla dzieci i rodziców do spektaklu „Jak zostałam Wiedźmą?”, Teatrem Dramatycznym w Warszawie (warsztaty do Małych Warszawskich Spotkań Teatralnych), Fundacją „Muzyka jest dla wszystkich” przy „Akcji Labirynt”).

Stowarzyszenie Pedagogów Teatru. Warsztaty teatralne w Warszawie. Pedagodzy teatru, animatorzy kultury, performerzy. Aktorzy i aktorki. wakacyjne atrakcje
Stowarzyszenie Pedagogów Teatru. Warsztaty teatralne w Warszawie. Pedagodzy teatru, animatorzy kultury, performerzy. Aktorzy i aktorki. Wakacyjne atrakcje

Świąteczny Frymark Teatralny 2013

Świąteczny Frymark Teatralny 2013 odbędzie się od 13 do 15 grudnia w Instytucie Teatralnym im. Zbigniewa Raszewskiego. Tegoroczny Frymark rozpocznie się już w piątek, 13 grudnia o godzinie 17.00 spektaklem Teatru Poddańczego „Smakułyki” w reżyserii Honoraty Mierzejewskiej-Mikoszy przeznaczonego dla dzieci w wieku od 2 do 4 lat.

W dniach 14-15 grudnia w godzinach 11-18.00 w Instytucie Teatralnym odbędzie się wielka giełda teatraliów oraz targi rękodzieła, książek i zabawek. Jak co roku będzie można kupić wyjątkowe prezenty, zrobić ozdoby choinkowe, posłuchać bajek, spróbować świątecznych przysmaków, a także wspólnie pokolędować. Na tegorocznym Frymarku swoje stoiska z wydawnictwami, plakatami, gadżetami i biletami zaaranżują również stołeczne teatry (m. in Nowy Teatr, Teatr BAJ, Teatr Dramatyczny m. st. Warszawy, Teatr Powszechny im. Zygmunta Hübnera, TR Warszawa, Teatr Studio im. Stanisława I. Witkiewicza, Teatr Capitol).

Czytaj dalej Świąteczny Frymark Teatralny 2013

Warsztaty dla dzieci „Torba borba ósme smake”

MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ TEATRU – 27 MARCA 2013

Teatr Żydowski

10:00
Duża scena:
Warsztaty dla dzieci „Torba borba ósme smake” – prowadzą Patrycja Dołowy i Anna Pietruszka-Dróżdż

(czas trwania: do 1,5 h,
wiek: 5-8 lat, ilość uczestników: 20)

Wiele z przedwojennych żydowskich wyliczanek dziecięcych dotyczyło konkretnych ulic czy miejsc. Razem z dziećmi pobawimy się w wyliczanie
i recytowanie wierszyków, które przeniosą nas na konkretne ulice i podwórka. Często w miejsca, których już w Warszawie nie ma, ale przecież możemy je sobie wyobrazić, a nawet stworzyć od nowa.

Warsztaty będą oparte na… Czytaj dalej Warsztaty dla dzieci „Torba borba ósme smake”

Teatranki Październik Instytut Teatralny

TEATRANKI | Niedzielne zabawy teatralne dla fajnych dzieciaków i fajnych rodziców
Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego, ul. Jazdów 1
bilet rodzinny: 40 zł (30zł ulgowy)
rezerwacja: www.teatranki.ezapisy.pl
kontakt: 22 745 10 31, Janiszewska@instytut-teatralny.pl

REPERTUAR NA PAŹDZIERNIK:

7 października
NA RYBY!

10:00 – 11:30 – zajęcia dla dzieci w wieku 2-4 lata
12:00 – 13:30 – zajęcia dla dzieci w wieku 4-6 lat

Prowadzenie: Karolina Pluta i Katarzyna Ścieszka

Z rana teatralnie idziemy na ryby. Przydadzą się wędki, sieci, wiadra i dobra przynęta. Może złowimy złotą rybkę, która spełni jedno, dwa, trzy życzenia, a może… złowimy starego kalosza, a może nie złowimy nic… wszystko zależy od naszej wyobraźni.
Dla aktywnych mamy w planie pływanie w morzu, a dla leniuchów leżenie na brzegu rzeki. Zapraszamy.

14 października
TEATRANKI RADIOWE

10:00 – 11:30 – zajęcia dla dzieci w wieku 2-4 lata
12:00 – 13:30 – zajęcia dla dzieci w wieku 4-6 lat

Prowadzenie: Katarzyna Stoparczyk i Wiktoria Siedlecka-Dorosz

Radio to świat dźwięków, więc wytężymy nasze uszy. W radiu trzeba mówić wyraźnie, więc trochę rozruszamy języki.
Wyruszymy z mikrofonem na poszukiwanie odgłosów natury i miejskiego zgiełku. Sprawdzimy „możliwości techniczne” profesjonalnego sprzętu i tego zrobionego własnoręcznie. Podebatujemy o wyższości radia nad telewizją, bo o wyższości teatru nie musimy! Ale to wszystko blednie przy możliwości przeprowadzenia wywiadu z …własnym Rodzicem.

21 października
LEŚNE STWORY I INNE PRZETWORY

10:00 – 11:30 – zajęcia dla dzieci w wieku 2-4 lata
12:00 – 13:30 – zajęcia dla dzieci w wieku 4-6 lat

Prowadzenie: Aleksandra Gałaj, Anna Zadęcka

Co zrobić, gdy na dworze robi się szaro i smutno? Założyć kalosze i wraz Miśkiem Benkiem
ruszyć do lasu, by zbierać kolorowe liście i szukać grzybów! A może lepiej zamienić
salę teatralną w fabrykę jesiennych przetworów? Na Teatrankach sprawdzimy, co można
wyczarować z marchewki, ziemniaków, czy kasztanów.

GNOM PASKUDAS – bajka muzyczna

10:00 – 11:30 – zajęcia dla dzieci w wieku 2-4 lata
12:00 – 13:30 – zajęcia dla dzieci w wieku 4-6 lat

Prowadzenie: Ewa Szawłowska
pianino – Monika Polaczek-Przestrzelska
wiolonczela – Tatiana Karaszewska

W zaczarowanym lesie ktoś niszczy drzewa, kwiaty i krzaki. Odważne elfy Wiolinka i Basik będą próbowały rozwiązać tę zagadkę wraz z dziećmi. Czy uda się uratować zaczarowany las? Czy uda się przepędzić intruza lub przemówić mu do rozsądku? Czy znowu zapanuje harmonia? O tym przekonają się widzowie współtworząc i aktywnie uczestnicząc w bajce.

Warsztaty teatralne w plenerze

PROGRAM

21.07 SOBOTA

 • 12.00 DZIECIĘCY UNIWERSYTET MUZYCZNY/ FUNDACJA AVE
 • 13.00 SPOTKANIA FILOZOFICZNE DLA SENIORÓW – MARIA ZIMMERMANN
 • 14:00 TANIEC DLA DZIECI- MAGDALENA OGIENIEWSKA
 • 15:00 TAŃCE W KRĘGU DLA WSZYSTKICH-MAGDALENA OGIENIEWSKA
 • 15.30 WARSZTATY TEATRALNE DLA MŁODZIEŻY I DOROSŁYCH- DAWID ŻAKOWSKI
 • 16.00 DYSKUSYJNY KLUB KSIĄŻKI-JUSTYNA AMBROZIAK

22.07 NIEDZIELA

 • 13.00 SPOTKANIA FILOZOFICZNE DLA SENIORÓW – MARIA ZIMMERMANN
 • 14.00 TEATRODZINKI – WARSZTATY MUZYCZNO-PLASTYCZNO-TEATRALNE DLA DZIECI WRAZ Z RODZICAMI – AGATA ŻYCZKOWSKA
 • 14:30 TURNIEJ WARCABÓW
 • 15.30 WARSZTATY TEATRALNE DLA MŁODZIEŻY I DOROSŁYCH – DAWID ŻAKOWSKI

28.07 SOBOTA

 • 12:00 NITKA I IGŁA, WARSZTATY DLA DZIECI- MILENA JAWORSKA
 • 13.00 SPOTKANIA FILOZOFICZNE DLA SENIORÓW – MARIA ZIMMERMANN
 • 14:00 TANIEC DLA DZIECI- MAGDALENA OGIENIEWSKA
 • 16.00 WARSZTATY O KULTURZE ŻYDOWSKIEJ – MAGDALENA OGIENIEWSKA

FINAŁ:

 • 17.00 WERNISAŻ FOTOTWARZE TARGÓWKA – MARTA ANKIERSZTEJN
 • 18.00 CZYTANIE PERFORMATYWNE SZTUKI „CYJANEK O PIĄTEJ” – TEATR HOTELOKO, reż. Karolina Kirsz
 • 19:00 KONCERT ZESPOŁU ZDROWA ŻYWNOŚĆ/TAŃCE W KRĘGU DLA WSZYSTKICH

29.07 NIEDZIELA

 • 13.00 SPOTKANIA FILOZOFICZNE DLA SENIORÓW – MARIA ZIMMERMANN
 • 14.00 TEATRODZINKI – WARSZTATY MUZYCZNO-PLASTYCZNO-TEATRALNE DLA DZIECI WRAZ Z RODZICAMI – AGATA ŻYCZKOWSKA

Turniej warcabów i warsztaty teatralne w plenerze

Jeszcze dwa lipcowe weekendy pełne atrakcji wokół DOMKU HERBACIANEGO / WSTĘP WOLNY
KIERUNEK TARGÓWEK: Park Rzeźby na Bródnie
okolice ulic: Kondratowicza, Chodeckiej, Wyszogrodzkiej i Łabiszyńskiej

Park Rzeźby na Bródnie powstał we współpracy z Muzeum Sztuki Nowoczesnej. Domek Herbaciany to rzeźba, którą zaprojektował tajski artysta Rirkrit Tiravanija. Jest to skonstruowany ze stalowych materiałów sześcian. Oryginalny Domek Herbaciany znajduje się w Niemczech, a na Bródnie zastąpiła go replika zaprojektowana przez Pawła Althamera, zaakceptowana przez Tiravaniję. Już trzeci sezon Domek Herbaciany funkcjonuje jako miejsce spotkań okolicznych mieszkańców oraz gości parku. Są tu leżaki, koce, stoliki, gdzie można rysować, układać klocki, pograć w szachy, poczytać książkę, napić się herbaty czy lemoniady. Wokół Domku funkcjonuje przenośna biblioteka domku, która z tygodnia na tydzień coraz bardziej się powiększa. Można przynieść książki dla dzieci, bo tych brakuje najbardziej i wypożyczyć książkę dla siebie.

Fundacja Rozwoju Teatru ‘NOWA FALA’ przygotowała także program edukacyjno-kulturalny, gdzie każdy może znaleźć coś dla siebie. W weekend 21 i 22 lipca zapraszamy na warsztaty teatralne dla młodzieży i dorosłych, które poprowadzi aktor i reżyser Dawid Żakowski. Ponadto taniec dla dzieci, tańce w kręgu dla wszystkich, warsztaty muzyczno-teatralne dla dzieci, warsztaty plastyczno-upcyklingowe dla dzieci wraz z rodzicami, spotkania filozoficzne dla dorosłych i seniorów i Dyskusyjny Klub Książki. W niedzielę 22 lipca od godziny 14.30 odbędzie się międzypokoleniowy turniej warcabów, gdzie do wygrania będą nagrody-niespodzianki ufundowane przez Fundację. Jeśli chcesz wziąć udział w turnieju zapraszamy. Jeśli masz swoje warcaby, przynieś je tego dnia do Domku.

Dużo inicjatyw powstaje z chęci mieszkańców i gości parku. W ramach Banku Obywatelskiego, projektu, który ma zachęcać do dzielenia się swoimi umiejętnościami z innymi odbyły się już warsztaty bębniarskie. Planujemy przegląd rowerów, naukę makijażu i warsztaty fotograficzne, więc warto śledzić na bieżąco program na stronie Fundacji: www.fundacjarozwojuteatru.pl. Jeśli masz pomysł na koncert bez prądu lub chcesz poczytać dzieciom, masz jakąś umiejętność, którą chciałbyś się podzielić z innymi, zapraszamy. Wciąż można zgłaszać swoje pomysły. Kontakt: Agata Życzkowska, e-mail: agata@fundacjarozwojuteatru.pl

Finał projektu odbędzie się w sobotę 28 lipca 2012, start o 17.00: WERNISAŻ Marty Ankiersztejn: FOTOTWARZE TARGÓWKA. Przez cały czas trwania projektu artystka zapraszała gości Domku Herbacianego do portretowych zdjęć, z który powstanie jedno duże zdjęcie:kolaż. O 18.00 PERFORMATYWNE CZYTANIE sztuki Pavla Kohouta pt. „Cyjanek o piątej” na motywach noweli „Mur między nami” Tecii Werbowskiej, w wykonaniu Teatru HOTELOKO, reżyseria: Karolina Kirsz, scenografia: Ewelina Brudnicka, obsada: Agata Życzkowska i Jadwiga Wianecka. A o 19.00 koncert zespołu ZDROWA ŻYWNOŚĆ oraz tańce w kręgu i nie tylko.
Tego dnia od rana będą odbywały się także warsztaty dla dzieci, m.in. NITKA I IGŁA, gdzie dzieci będą szyły swoją własną książkę. Ponadto zapraszamy również na warsztaty o kulturze żydowskiej.

Projekt współfinansuje Miasto Stołeczne Warszawa
Patronat medialny: TVP Kultura, Radio Planeta FM, qlturka.pl, miastodzieci.pl
Partnerzy: Urząd Dzielnicy Targówek, Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, Agencja Dramatu i Teatru ADiT, cinefoto.pl
Organizatorzy: Fundacja Rozwoju Teatru ‘NOWA FALA’ oraz Teatr HOTELOKO

Opublikowano: Teatr dla dzieci – bajki i lalki, gry i zabawy edukacyjne – teatrdladzieci.com

Fotografia Marta Ankiersztejn

MEGATEATRANKI – warsztaty teatralne na Dzień Dziecka

TEATRANKI to warsztaty teatralne dla dzieci oraz ich rodziców i opiekunów. Zajęcia, prowadzone przez aktorów, muzyków, pedagogów teatru i animatorów kultury, mają na celu poznanie teatru poprzez zabawę. TEATRANKI inspirują i zachęcają uczestników do wspólnego teatralnego eksperymentowania, dzięki któremu obie strony poznają się we wspólnej zabawie. Warsztaty rozwijają wyobraźnię dzieci oraz uwrażliwiają na sztukę.

MEGATEATRANKI Warsztaty teatralne dla dzieci

Z okazji Dnia Dziecka Instytut Teatralny przygotował MEGATEATRANKI. 3 czerwca zapraszamy na następujące warsztaty:

Historie poranne, Powtórka z podwórka, Amerykański sen, Starzymalutcy i inne atrakcje Czytaj dalej MEGATEATRANKI – warsztaty teatralne na Dzień Dziecka

Teatranki Maj Instytut Teatralny

Teatranki Warsztaty teatralne dla dzieci

TEATRANKI to warsztaty teatralne dla dzieci oraz ich rodziców i opiekunów. Zajęcia, prowadzone przez aktorów, muzyków, pedagogów teatru i animatorów kultury, mają na celu poznanie teatru poprzez zabawę teatralną. Teatranki inspirują i zachęcają uczestników do wspólnego teatralnego eksperymentowania, dzięki któremu obie strony poznają się we wspólnej zabawie. Warsztaty rozwijają wyobraźnię dzieci oraz uwrażliwiają na sztukę. Do każdych zajęć teatralnych są dołączone zajęcia plastyczne.

 

Program na Maj

13 V

10.00 2-4 lata
12.00 4-6 lat

prowadzenie: Agata Pietrzyk, Sebastian Świąder

TEATRANKI MUZEALNE czyli jak ożywić eksponat?

Czy Muzeum może zamienić się w miejsce odgrywania, inscenizowania i przebieranek? Czy ma coś wspólnego z teatrem?
Będziemy zmieniać eksponaty w teatralne rekwizyty, ożywiać rzeźby i obrazy i odkrywać, że zakamarki muzeum łatwo przerobić na teatralne kulisy. W naszej szalonej podróży odwiedzimy najsławniejsze muzealne obiekty świata – ze znudzonych widzów zmienimy się w kuratorów wystaw i przewodników. Sprawdzimy, w jaki sposób można pokonać barierki i szlabany dzielące nas od obiektów.

Ożywianie teatrem muzeum to przygoda, która na zawsze zmieni Twoje podejście do galerii!

20 V
10.00 2-4 lata
12.00 4-6 lat
prowadzenie: Ewa Szawłowska, pianino, koto: Monika Polaczek – Przestrzelska, shakuhachi, woodblocki i inne instrumenty japońskie: Mariusz Puchłowski

KWIAT WIŚNI

W zaczarowanym lesie, na dobre zawitała wiosna. Mimo pięknej pogody i wspaniałych zabaw na słonecznej polanie, dwa, małe elfy – Wiolinka i Basik postanawiają wybrać się w kolejną odległą podróż. Tym razem udadzą się do Japonii. Poznają niezwykłe zwyczaje, oryginalną muzykę, starą pieśń Sakura i niesamowite brzmienia japońskich instrumentów.

Podróży tej będzie towarzyszyć przepiękny zapach i czarodziejska moc kwiatu wiśni.

27 V
10.00 2-4 lata
12.00 4-6 lat
prowadzenie: Dorota Ogrodzka i Julka Biczysko

JAK PIES Z KOTEM? Czyli teatralny rozejm chłopaków i dziewczyn!

Czy teatralne zabawy mogą stać się pretekstem do zawieszenia broni? Czy przebieranki i wcielanie się w kogoś innego mogą pomóc obalić stereotypy i zrozumieć, o co chodzi bratu, siostrze, koledze, kuzynowi? A może uda nam się konflikt zamienić w gry i zabawy?

Mycie podłogi, wynoszenie śmieci, gotowanie, wbijanie gwoździ i naprawianie pralki? Czy to naprawdę tylko „babskie” albo „męskie” zadania?
Będziemy wymieniać się rolami i odkrywać teatralne źródła kobiecości i męskości!
Zapraszamy wszystkie dzieciaki i ich rodziców bez względu na płeć.

Zwierzątka Teatranki